Popularne instrumenty muzyczne

755

Wiele osób pragnie nauczyć się grać na instrumencie. Ludzie kochają muzykę i pragną naśladować ulubionych wykonawców. Droga do opanowania instrumentu nie jest jednak prosta i szybka. Wymaga setek godzin praktyki i powtarzania określonych ruchów. Niektóre instrumenty wymagają jednak trochę mniej pracy niż pozostałe. Często są przez to popularne. Nie jest to jednak jedyny powód, istotne jest też samo brzmienie. Ludzie po prostu uwielbiają gitarę czy saksofon, pomimo trudności związanych z ich opanowaniem. Jakie są najpopularniejsze instrumenty i które wybrać na start? 

Fortepian 

Gdyby obstawiać, który instrument jest najczęściej wybierany na start to bukmacherzy w Polsce pewnie wskazaliby na fortepian. Niewiele mniej zwolenników miałoby podobne do niego pianino. Najczęściej składa się z drewnianej obudowy (tak zwane pudło rezonansowe), która zawiera w sobie żelazną ramę z napiętymi strunami. Połączone są one z klawiaturą za pomocą odpowiedniego mechanizmu młoteczkowego. Na fortepianie stosunkowo łatwo nauczyć się prostych melodii, ale jeśli do gry wchodzi Beethoven czy Chopin to niestety zamienia się on w jeden z cięższych instrumentów do nauki. 

Gitara akustyczna 

Co prawda przekonuje przekonanie, że młodzi chłopcy (a czasami dziewczyny) marzą przede wszystkim o gitarze elektrycznej, ale w praktyce częściej wybierana jest wersja akustyczna. Składa się z pudła rezonansowego (często drewnianego) i gryfu, na który nałożone są metalowe struny. Niemal co druga popularna piosenka powstała za pomocą gitary. Co najważniejsze, nauka gry na niej jest stosunkowo prosta, dzięki czemu gitara akustyczna już od setek lat towarzyszy nam na ogniskach i imprezach. Bez problemu opanujemy ulubioną piosenkę. 

Perkusja 

Zestaw kotłów i talerzy będzie najlepszy dla osób, którzy dobrze wyczuwają rytm. Zanim zakupimy perkusję warto sprawdzić naszą rytmikę za pomocą ćwiczeń w Internecie. Składa się ona z wielu instrumentów jednocześnie i trzeba odpowiednio wyczuć każdy z osobna. Musimy przy okazji umieć zgrać wszystkie cztery kończyny ciała. Na początku bardzo łatwo jest nam się pogubić, dlatego lepiej zacząć po pojedynczego kotła i dwóch talerzy. Potem można stopniowo dokładać więcej elementów. 

Dzwonki 

Co prawda „cymbałki” (z którymi dzwonki są mylone) rzadko stosowane są przez zespoły muzyczne czy instrumentalistów, ale to właśnie na nich zaczynali zwykle początkujący muzycy. Warto je kupić dziecku w wieku przedszkolnym. W bardzo prosty sposób można wybijać na nich rytm i zagrać podstawowe melodie. Dźwięk wydobywa się z nich poprzez uderzanie stalowych płytek za pomocą pałki o metalowej główce. To idealne i przyjemne dźwięki dla rozpoczynających karierę muzyczną przedszkolaków. 

Wybierzmy instrument pod siebie 

Wybierając instrument muzyczny nie warto sugerować się poziomem trudności. Trudna melodia niezależnie od tego czy wybierzemy fortepian, gitarę czy ksylofon – zawsze będzie ciężka. Wybierzmy instrument, którego słucha nam się najlepiej i najbardziej odpowiada naszym gustom brzmieniowym. Cała reszta jest do odrobienia w czasie nauki. Jeśli tylko będzie nam się przyjemnie uczyło – czas schodzi wtedy na drugi plan. 

Oceń nas!