Jak zacząć robić muzykę?

629

Chcesz zacząć tworzyć muzykę, jednak nie udaje Ci się to. Chodzisz na lekcję śpiewu, szukasz poradników w internecie i wydaje Ci się, że próbowałeś wszystkiego, a jednak mimo wszystko dalej błądzisz we mgle i nie wygląda to tak jak powinno. Jedno jest pewne- jeśli chcemy się czegoś nauczyć, to nie ma drogi na skróty, trzeba się skoncentrować i zacząć od początku. Tylko jak znaleźć ten początek? Z pomocą serwisu hitmuza przygotowaliśmy kilka porad.

Pamiętasz jak zacząłeś się uczyć jeździć autem ? Nauka nie rozpoczynała się od wchodzenia w zakręt na pełnym gazie, a potem przejściem bezpośrednio do formuły 1. Chcąc nauczyć się jeździć zaczynamy od zapoznania się z samochodem- gdzie jest gaz, hamulec, kierunkowskaz, gdzie włożyć kluczyk czy jak załączyć światła. Potem uruchomienie samochodu, skręcanie, cofanie. Tym sposobem nie jeden się nauczył jeździć i jeździ do dziś, natomiast jest duże prawdopodobieństwo, że Ci, którzy zaczynali swoją przygodę z wchodzeniem w zakręt przy 100km/h rozbili się przy pierwszej próbie. 

To od czego zacząć?

Podstawą jest wybór DAW. Nie ściągaj miliona niepotrzebnych programów i badziewnych sprzętów, skoro nie umiesz obsługiwać najważniejszej kwestii. To tak, jakbyś stał na parkingu i przy wyłączonym silniku uczyłbyś się skręcać- położenia auta nie zmienisz. 

Jeśli już wybierzesz stację roboczą, to zapoznaj się z nią najlepiej w stopniu średnio zaawansowanym. Zwróć uwagę na poszczególne funkcje, zaznajom się z z obsługą programu. Jak się tego nauczyć? Jeśli angielski nie jest Twoja słabą stroną, to super. Na necie dostępnych jest mnóstwo kursów. W instrukcjach obsługi też jest wszystko opisane. Na tym etapie skup się przede wszystkim na tym, by poruszać się po DAW jak po własnym domu. 

Sprzęt

Jeśli myślisz, że nie możesz tworzyć, bo nie masz sprzętu to jesteś w błędzie. Na początku wystarczy Ci tylko komputer, DAW i głośniki czy słuchawki. Innych sprzętów nie potrzebujesz chyba, że chcesz nagrywać wokal czy instrumenty lub grasz na klawiszach. Jeśli naprawdę Ci zależy na tworzeniu muzyki, to wbij sobie do głowy, że muzykę tworzą przede wszystkim umiejętności. Nie trać czasu na niepotrzebne uczenie się nowych urządzeń.

Podczas tworzenia muzyki musisz być muzykiem, producentem i realizatorem w jednym. Jeśli grasz na czymś, to musisz ogarnąć jak to odpowiednio nagrać. Jeśli już udało Ci się to nagrać, musisz wiedzieć, jak to podkręcić, żeby brzmiało lepiej. Jak widać sama umiejętność tworzenia fajnych melodii nie wystarcz. Warto rozszerzać swoją wiedzę o tematy takie jak synteza dźwięku, kompresji, korekcji czy pogłosu i nie zrażaj się, jeśli wyjdzie Ci to słabo. Stwórz kilka utworów i porównaj je ze sobą, a przekonasz się, że zrobiłeś mega progres. To dopiero początek, a więc walcz.

5/5 - (1)