Gitara klasyczna vs. gitara akustyczna — jaką gitarę wybrać na początek?

750

Chcesz nauczyć się na gitarze, ale nie wiesz, jaki rodzaj instrumentu wybrać? Nie jesteś sam! To dość częsty problem, z którym mierzy się wiele osób. Lepsza będzie gitara klasyczna czy akustyczna? Podpowiadamy, czym się różnią i którą lepiej wybrać.

Co powinieneś wiedzieć o gitarze klasycznej

Gitara klasyczna różni się od gitary akustycznej tym, że ma struny nylonowe, podczas gdy gitara akustyczna ma struny stalowe. Gitary klasyczne wymagają również mniejszego nacisku palców i są nieco mniejsze niż gitary akustyczne, co sprawia, że są łatwiejsze do gry dla początkujących. 

Kształt szyjki w gitarze klasycznej jest cieńszy, mniejszy i bliżej ciała, co sprawia, że jest ona wygodniejsza dla osób o małych dłoniach. Brzmienie gitary klasycznej jest również cieplejsze niż akustycznej, ale obie dają przyjemny dźwięk, który można wykorzystać w wielu gatunkach muzyki.

Biorąc pod uwagę wszystkie te fakty, przy podejmowaniu decyzji, od jakiego rodzaju instrumentu zacząć, warto pamiętać, że jeśli wybierzesz gitarę klasyczną, nacisk palców będzie mniejszy, co ułatwi grę na początku, jeśli masz małe dłonie lub po prostu jesteś początkujący w grze na instrumentach. Jeśli jednak wybierzesz gitarę akustyczną, może się okazać, że dzięki grubszej szyjce i stalowym strunom będziesz w stanie grać szybciej. 

Gitara akustyczna — najważniejsze informacje

Gitara akustyczna to instrument strunowy, na którym gra się zazwyczaj poprzez uderzanie lub szarpanie strun. Gitary akustyczne wydają dźwięk w sposób naturalny, bez użycia prądu. To sprawia, że jest to świetny wybór dla początkujących, ponieważ łatwiej się na niej uczyć niż na gitarach elektrycznych. 

Chociaż nie jest tak wszechstronna jak gitara elektryczna, gitara akustyczna ma bogate i piękne brzmienie, którego nie da się odtworzyć na żadnym innym instrumencie. Jeśli szukasz instrumentów tego typu, koniecznie odwiedź sklep nauczsiegrac.pl — kupisz tam świetne gitary akustyczne.

Jaką gitarę wybrać: klasyczną czy akustyczną?

Gitara klasyczna jest trudniejsza “w obsłudze” niż akustyczna. Struny są zazwyczaj cieńsze, co oznacza, że mają mniejsze napięcie. Z tego powodu trudniej jest je dociskać, a opanowanie akordów zajmuje więcej czasu. Gitary klasyczne mają również dłuższą szyjkę, co utrudnia dzieciom lub niskim dorosłym osiągnięcie wyższych tonów. Najlepiej nadają się dla osób, które znają już teorię muzyki i dysponują dobrą techniką gry na gitarze.

Gitara akustyczna ma grubsze struny, które łatwiej się dociska, a akordy są prostsze. Ponadto struny są tak ułożone, że osoby o niższym wzroście mogą z łatwością sięgać do wyższych dźwięków. Na gitarach akustycznych może grać każdy o dowolnym poziomie doświadczenia. Dźwięk wydawany przez gitarę akustyczną jest zazwyczaj głośniejszy w porównaniu z dźwiękiem wydawanym przez gitarę klasyczną.

Streszczenie

Gitara akustyczna jest najbardziej rozpowszechnionym typem gitary. To właśnie ją można zobaczyć w telewizji i filmach. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z muzyką, jest to świetny wybór. Jest strojona w sposób otwarty, więc początkującym łatwiej będzie ją dostroić do grania akordów.

Gitara akustyczna jest też bardziej wytrzymała niż gitara klasyczna, co oznacza, że jeśli ktoś lubi podróżować, może to być dla niego najlepsze rozwiązanie. Jeśli chodzi o brzmienie, niektórzy uważają, że gitara akustyczna brzmi lepiej niż klasyczna, ponieważ nie wymaga dodatkowego wzmocnienia.

Niektórzy wolą brzmienie gitary klasycznej od akustycznej. Struny w tego typu instrumencie są znacznie cieńsze i mają cieplejszy dźwięk niż w gitarze akustycznej. Może to być pomocne podczas grania muzyki z dużą liczbą nut w akordach, ponieważ lepiej się one łączą, a podczas uderzania akordów występuje mniejszy hałas. 

5/5 - (2)