Jak zakłada się zespół muzyczny?

680

Zespoły muzyczne mogą działać na bardzo różnych zasadach. Czasami dobierają się one na stałe, a czasami jest to tymczasowy projekt, którego celem jest nagranie płyty czy zagranie koncertu. Dobieranie się zależy od wielu czynników, czasami jest to kwestia finansów, a czasami chemii pomiędzy członkami. Istotny jest też fakt czy zespół działa amatorsko, czy w pełni profesjonalnie. Jak założyć swój własny zespół muzyczny i gdzie szukać różnych instrumentalistów?

Zespoły na długie lata

Wiele osób związanych jest z zespołem przez całe życie. Bardzo często są to grupy kultowe, takie jak Pink Floyd, the Beatles czy the Rolling Stones. Założenie zespołu odbywa się we wczesnych latach młodości, kiedy muzycy dopiero odkrywają swoje muzyczne powołanie. Bardzo często zaczyna się od dwóch bliskich przyjaciół, którzy zaczynają dobierać pod siebie wokalistów czy instrumentalistów w najbliższym otoczeniu. Wszystko odbywa się bardzo spontanicznie. Jedynym wyznacznikiem są wtedy podobne upodobania muzyczne i gatunkowe. Takie zespoły nierzadko szybko notują szybki awans z grania amatorskiego do w pełni profesjonalnego. 

Tymczasowe projekty 

Istnieje wiele zespołów, które opierają się na zaledwie jednym stałym członku. W zależności od płyty czy trasy koncertowej pozostali współpracownicy mogą zostać wymienieni. Czasami zmiana dotyczy jednego członka, a często nawet wszystkich muzyków (poza liderem). Przykładami mogą być tutaj Robert Fripp z King Crimson czy James Murphy z LCD Soundsystem. Zmiany mogą wynikać przykładowo ze zmiany stylu, przykładowo  z głośniejszego na spokojny lub odwrotnie. Wszystko poprzedzają próby, które sprawdzają umiejętności danego muzyka.

Muzycy sesyjni 

Wiele muzyków umie dostosować się do każdej sytuacji. Można ich wynająć na jedną sesję nagraniową lub jeden koncert. Muzycy w takich zespołach rotują jak kursy u bukmacherów online. Wystarczy wyszukać ich w Internecie lub zadzwonić pod odpowiedni numer. Dzięki temu zespół tworzy się zupełnie spontanicznie zespół. Oparty jest jednak na profesjonalistach, którym wystarczy godzina grania, żeby złapać wspólny rytm lub chemię. Czasami projekty tymczasowe działają na tyle dobrze, że przekształcają się w coś długotrwałego, co publiczność może zapamiętać latami. 

5/5 - (1)