Pierwsza gitara – zobacz o czym warto wiedzieć

626

Gitara jest jednym z najpopularniejszych instrumentów muzycznych. Osoby chcące wejść w świat muzyki często decydują się na ten rodzaj instrumentu. Zakup gitary nie należy do najprostszych, dlatego warto kierować się pewnymi wytycznymi.

Pośpiech to zły doradca

Nie śpiesz się. Zakup gitary to nie zakup koszulki, podczas którego musisz tylko znaleźć swój rozmiar i odpowiadający ci wygląd. Dobranie idealnej gitary pod siebie jest praktycznie niemożliwe. Wynika to z tego, że dopiero z czasem sami dojdziemy do wniosku jak i na czym chcemy grać. W takim razie, czy zakup gitary to strzał na ślepo? Nie do końca. Kupując gitarę najlepiej udać się do sklepu muzycznego. W każdym większym mieście znajdziecie przynajmniej kilka sklepów muzycznych. Doświadczeni sprzedawcy to bardzo często osoby które same grają na instrumencie. Najłatwiej będzie znaleźć sklep muzyczny specjalizujący się w gitarach. Na miejscu najlepiej zdać się na pracownika. Jeśli jesteśmy powyżej 13 roku życia nie będzie problemu z doborem rozmiaru gitary, ponieważ dla osób 13+ poleca się już gitary standardowe (650mm). Dla młodszych osób sugeruje się zakup: 

  1. od 10 do 13 lat – ¾ (590mm),
  2. od 7 do 10 lat –  ½,
  3. do 7 lat – ¼ 

Oprócz rozmiaru, który jest podstawowym czynnikiem, dochodzi kilka dodatkowych elementów na które trzeba zwrócić uwagę. Pudło rezonansowe, gryf, menzura, cutway, progi i strój gitary, szerokość gryfu. Jeśli te hasła nie są ci znane sugeruje abyś zrobił research przed pójściem do sklepu, aby mieć chociaż podstawowe pojęcie o danych elementach gitary. 

Ostatni krok, czyli cena

Ceny gitar są przeróżne. Zaczynają się od niewielkich kwot, kończąc na olbrzymich sumach. Musimy zadać sobie pytanie jak dobrego instrumentu potrzebujemy, ile chcemy na niego wydać, czy będziemy go używać przez kilkadziesiąt godzin tygodniowo aktywnie ucząc się gry, czy może użyjemy jej kilka razy w roku na ognisku. Jeśli zdecydujesz się na kupno gitary na której będziesz się uczył, która będzie mocno eksploatowana, to rada jest tylko jedna. Kup najlepsza gitarę na jaką pozwala ci twój budżet. Może się to wydawać dziwne, mając na uwadzę to co pisałem wyżej, czyli wyrobienie w sobie pojęcia o instrumencie podczas grania, jednak mając na uwadze, że instrument ma nam służyć latami, warto jest wydać więcej i mieć spokój.

5/5 - (1)