Produkcja płyt CD od A do Z

495

Historia płyty CD sięga do lat 80 XX wieku, a dokładnie do roku 1982, w którym to po raz pierwszy została zaprezentowana publicznie. Stała się konkurencją dla popularnych w tych czasach winyli oraz kaset magnetofonowych. Początkowo zapisywano na niej głównie muzykę, ale w pewnym momencie zauważono ogromny potencjał nowego nośnika. Z czasem zaczęto nagrywać na płytach CD również filmy, gry czy zdjęcia. I pomimo tego, że  obecnie mamy dość duże możliwości sprzętowe, to płyty kompaktowe są wciąż jednym z najpopularniejszych nośników danych. 

Jak powstaje płyta CD

Tworzenie płyty kompaktowej to aktualnie proces całkowicie zautomatyzowany. Możemy znaleźć wiele miejsc, które specjalizują się w tego typu usługach. Jedną z metod wytwarzania krążków CD jest tłoczenie płyt. Wykonuje się je za pomocą specjalistycznych wtryskarek. Właśnie w takiej maszynie, pod wpływem wysokiego ciśnienia, produkuje się poliwęglanowe krążki. Następnie przy użyciu materiału źródłowego tworzy się matrycę, którą jak stempel odbija się na nowo powstałych płytach. Ważne jest by całość pokryć cienką warstwą aluminium oraz lakierem ochronnym. Właśnie te zabezpieczenia sprawiają, że tłoczenie płyt jest metodą charakteryzującą się bardzo dużą trwałością. Daje ona również możliwość stworzenia bardzo dużej ilości nośników.

Kopiowanie płyt CD

Obecne czasy dają nam również inne możliwości zgrywania danych na płyty CD. Nie potrzebujemy do tego wyspecjalizowanych maszyn, a jedynie sprawnego komputera. Duplikowanie to nie produkcja płyt od podstaw, a kopiowanie danych z gotowego krążka CD na inny, czysty. Jest to metoda zdecydowanie łatwiejsza do samodzielnego zrealizowania oraz dająca możliwość stworzenia płyt w dość krótkim czasie. Jednak sprawdza się gorzej jeśli zależy nam na nagraniu dużej ilości CD. Dodatkowo, tłoczenie płyt daje lepszą trwałość i większą odporność na zarysowania. Zatem zaleca się wybrać taką metodę, która najlepiej zaspokoi konkretne potrzeby i pozwoli wyprodukować płytę spełniającą nasze oczekiwania.

Nadruk na płytach 

Gdy mamy już gotowy krążek z naszymi danymi, warto jest urozmaici jego wygląd o nadruk. Może to być zdjęcie, grafika, napis. Możemy dokonać tego za pomocą sitodruku, druku offsetowego lub cyfrowego UV. Każda z tych metod zalecana jest w konkretnych przypadkach. Gdy potrzebujemy nanieść drobne, wielokolorowe elementy powinniśmy użyć nadruku offsetowego. Zaś jeśli zależy nam na umieszczeniu na CD tekstu to lepszym pomysłem będzie wybranie sitodruku. Produkcja płyt będzie znacznie tańsza jeśli dobierzemy odpowiednią metodę nadruku do ilości potrzebnych nam krążków. Termin realizacji też będzie się różnił w zależności, od tego który sposób wybierzemy.

Jak stworzyć płytę idealną 

Jak widać, obecne czasy dają nam wielkie możliwości jeśli chodzi o płyty CD. Mimo tego, że są to nośniki, które są z nami już tyle lat, to wciąż mogą pochwalić się skutecznością. Warto więc korzystać z ich możliwości. Tworząc swoją płytę CD trzeba dobrać odpowiednie metody i dopasować je do swoich potrzeb. Pamiętajmy, że nie musimy brać się za tłoczenie płyt jeśli potrzebujemy przegrać tylko kilka zdjęć z wakacji. Ale warto zastanowić się nad profesjonalną usługą gdy mamy zamiar wydać nasz pierwszy album muzyczny.

5/5 - (3)