Jak schudnąć szybko i skutecznie?

568

Odwieczny dylemat w odchudzaniu brzmi: jak schudnąć szybko i skuteczne, jednocześnie nie wpływając negatywnie na sprawność organizmu? Wszak proces odchudzania może w pewnym stopniu obciążać nasze ciało. Tracąc kilogramy masy tłuszczowej, redukujemy także nasze tkankę mięśniową. Nasze ciało chudnie, stając się jednocześnie szczuplejsze i bardziej narażone na braki w suplementacji. Jak zatem schudnąć szybko, skuteczne i bezpiecznie, nie ryzykując osłabieniem organizmu?

Czy odchudzanie powinno być szybkie?

Co to znaczy szybko? Czy redukcja jednego kilograma tygodniowo jest chudnięciem błyskawicznym, czy też możemy osiągnąć znacznie skuteczniejsze efekty, jeszcze bardziej podkręcając restrykcyjność diety? Zdania w tym temacie są mocno podzielone. Należy wziąć pod uwagę, że utrata jednego kilograma wagi odpowiada metabolizmowi ok. 7000 kcal. Oznacza to, że redukując ilość spożywanych kalorii o 700 jednostek dziennie, dopiero po ok. 10 dniach uda nam się zrzucić kilogram masy ciała. Dla wielu osób „obcięcie” kaloryczności posiłków o 700 kcal dziennie może być trudnym wyzwaniem. W szczególności dotyczy to osób o niskim naturalnym zapotrzebowaniu kalorycznym. Jeśli przeciętna podaż kalorii plasuje się w przypadku niewysokiej, młodej kobiety na poziomie 2100 kcal dziennie, to obcięcie tej wartości o 700 kcal może być w praktyce ciężkie do osiągnięcia.

Skuteczność ważniejsza, niż ekspresowość diety

Lepiej zatem chudnąć systematycznie, ale wolniej. Nie oznacza to jednak, że redukcja wagi ma przebiegać w ślimaczym tempie. Wystarczy, że ograniczymy kaloryczność posiłków na początku o 400 kcal, a później zjedziemy z tą wartością do np. deficytu 300 kcal dziennie. Odchudzanie będzie przebiegało dosyć dynamicznie, a tym samym ograniczymy sobie przykrości związane z przenikliwym uczuciem głodu, w przypadku większego obcięcia kalorii. Ważne jest zatem skuteczne, systematyczne chudnięcie, które samo w sobie stanie się szybkie pod kątem uzyskiwanych efektów. Lepiej odchudzać się przez miesiąc, niż redukować wagę w dwa tygodnie. Nasz organizm nam za to podziękuje – nie obciążamy tym samym wielu organów, które podczas odchudzania mogą nie zostać dostatecznie ochronione. Znakomitym przykładem jest skóra, która w czasie restrykcyjnej, ekspresowej diety traci swoje walory estetyczne. Staje się bardziej sucha, mniej nawodniona i wygląda po prostu gorzej (więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://dietetyk.edu.pl)

Kiedy dieta będzie szybka i skuteczna?

Dieta powinna być przede wszystkim skuteczna w działaniu. Oznacza to, że nie może ona zbyt mocno obciążać organów wewnętrznych organizmu i nie przyczyniać się do powstawania efektu yo-yo. Podkreśla się, że jadłospis powinien być zróżnicowany i pełnowartościowy. Chodzi o to, aby posiłki były zrównoważone i bogate w witaminy oraz minerały. Możemy przecież spożywać zupki chińskie, które przegryziemy waflami ryżowymi – nie w tym jednak rzecz. Kaloryczność posiłków to tylko jeden z elementów diety. Ważne jest wypełnianie zapotrzebowania, także w kontekście dostarczenia do ciała prawidłowej wartości mikroelementów. W innym wypadku dieta może być co prawda szybka, ale… równie szybko stracimy swoje zdrowie, co zwyczajnie odchorujemy w przyszłości. Nie warto zatem ryzykować tego, co mamy najcenniejsze.

Skuteczna dieta w praktyce. Co to oznacza?

Szybkie i skuteczne chudnięcie polega na tym, aby przede wszystkim nastawić się mentalnie do nowego trybu życia. Wiele osób, wdrażających „zdrowy jadłospis”, bardzo szybko rezygnuje z takiego sposobu na odżywianie. Istotne w tym kontekście jest samozaparcie, które będzie często wiązało się wieloma wyrzeczeniami. Jeśli chcemy schudnąć w ekspresowym tempie, nie możemy wdrażać żadnych odstępstw do naszego jadłospisu. Jeśli najdzie nas ochota na „coś słodkiego”, to choćby świat miał runąć, nie powinniśmy na potęgę wsuwać przysmaków, mówiąc że „jakoś to będzie”. Uporządkowanie swojej diety, np. wypisanie każdego dnia, wraz ze szczegółowym podzieleniem na konkretne posiłki, jest dobrym sposobem na poprawienie skuteczności chudnięcia. Wiemy wówczas, czego powinniśmy się trzymać i kiedy możemy pozwolić sobie na coś ekstra. Bazowanie na intuicji prowadzi często do osiągania niezadowalających efektów. Nawet jeśli wydaje nam się, że jemy „chudo”, to nasze odczucia mogą być bardzo subiektywne.

Co katalizuje działanie diety?

Dieta redukcyjna bez odpowiedniej ilości snu jest błędem. Przynajmniej 7 godzin snu każdej doby pozwala na skuteczną regenerację zmęczonego i nadwyrężonego dietą organizmu. Jeśli nie wysypiamy się prawidłowo, to procesy metaboliczne naszego organizmu mogą ulec spowolnieniu. Wpływa to również bezpośrednio na nasze zapotrzebowanie. Przemęczony organizm będzie starał się gromadzić zapasy „na jeszcze gorsze czasy”. Druga kwestia to ruch fizyczny, który jest nieodzownym elementem chudnięcia. Jeśli chcemy wzmocnić skuteczność i szybkość chudnięcia – zacznijmy się ruszać! Nie trzeba, rzecz jasna, startować w maratonach czy biegać po nocy. Wystarczy systematyczny, kilkudziesięciominutowy trening każdego dnia (albo co drugi, maksymalnie trzeci dzień). Jeśli połączymy dietę z odpowiednią ilością snu i ruchu – efekty redukcyjne przyjdą szybciej i będą trwalsze.

5/5 - (1)